PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2025. gada 10. maijs

Maija, Paija

5859.jpeg
Foto: pressmaster / 123RF
Tuvojoties 12. klases izlaiduma eksāmeniem Vācijas skolās, mācību iestāžu administrācijas un pedagogi cenšas nodrošināt, lai tie noritētu godīgi, un skolēni nešpikotu. 

Lielākajā daļā skolu eksāmenu laikā tiek mobilizēti novērotāji, kuri seko līdzi skolēnu rīcībai, taču kādā skolā netālu no Ķelnes lietā tiek likti pat mobilo tālruņu detektori, raksta interneta ziņu vietne The Local.

"Špikošana pārbaudījumu laikā ir tikpat sena lieta kā paši eksāmeni. Taču, ja mūsdienu izlaiduma klašu audzēkņu vecvecāki uz papīra lapiņām uzrakstītus špikerus slēpa zem svārkiem vai žaketes piedurknē, mācību grāmatu nomaskēja tualetē, uz kurieni atprasījās eksāmena laikā, vai vienkārši norakstīja pareizās atbildes no blakussēdētāja, mūsdienu jauniešu galvenie palīgi ir viedtālruņi," raksta The Local. Eksāmenu noteikumi paredz, ka šīs ierīces uz pārbaudījumiem līdzi ņemt nedrīkst (pat izslēgta tālruņu atrašanās pie skolēna tiek traktēta kā špikošanas mēģinājums), tomēr skolēni aizliegumu mēdz pārkāpt.

Jau pēc pagājušā gada eksāmeniem špikošanā tika pieķerts kāds netālu no Ķelnes esošas skolas audzēknis, kurš eksāmena laikā bija izmantojis viedtālruni un atbildes uz uzdotajiem jautājumiem sameklējis internetā. Skolas direktore Angelika Šmolla - Engelsa (Angelika Schmoll-Engels) stāstījusi, ka pēc eksāmena skolēni paši atzinuši, ka viens no viņiem ir krāpies, taču solidaritātes vārdā atteikušies nosaukt vainīgo. Špikotāja vārds noskaidrots tikai pēc tam, kad visas klases skolēnu atbildes salīdzinātas ar internetā atrodamajiem atbilžu variantiem. Lai novērstu šādu gadījumu atkārtošanos, skolas fizikas skolotājs ierosinājis izmantot mobilo tālruņu detektoru, kas uzrāda pat izslēgta tālruņa klātbūtni. "Tagad eksāmeni kļuvuši daudz drošāki," sacījusi A. Šmolla - Engelsa. Tiesa, The Local noskaidrojusi, ka Vācijas izglītības ministrija šādu praksi neatbalsta, uzskatot, ka detektoru izmantošanai nav likumīga pamata. Tas pats attiecas uz mobilo tālruņu signālu slāpētājiem, kas tiek izmantoti atsevišķos teātros.

Tādēļ lielākajā daļā skolu pret špikotājiem joprojām cīnās ar vecajām metodēm, proti, piesaistot iespējami daudz novērotāju gan no skolotāju, gan citu skolu darbinieku vidus. "Izlaiduma eksāmenu laikā kaut ko nošpikot ir ļoti grūti. Mūsu novērotāji pavada skolēnus arī uz labierīcībām," skaidrojis kādas Diseldorfas skolas skolotājs Peters Zilbernāgels (Peter Silbernagel).