PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2025. gada 10. maijs

Maija, Paija

5859.jpeg
Foto: pressmaster / 123RF
Gandrīz 340 kādas Kanzasas militārās skolas bijušie un esošie audzēkņi iesnieguši sūdzības skolas administrācijai, apgalvojot, ka gados vecākie biedri pret viņiem vardarbīgi izturējušies.

Ziņu aģentūra AP vēsta, ka šādi skaitļi nosaukti, izskatot tiesas prasību, kuru pret Sentdžonsa militāro skolu iesnieguši 11 bijušie audzēkņi un viņu ģimenes. Skolas administrācija gan noraida apsūdzības vardarbības veicināšanā, uzsverot, ka, gluži otrādi, skrupulozi izmeklējusi visas sūdzības.

AP vēsta, ka Vičitas pilsētā notiekošajā tiesas prāvā tiek izskatītas vairāku bijušo kadetu un viņu vecāku iesniegtās prasības. Tajās apgalvots, ka Sentdžonsa militārajā skolā valda armijai līdzīga disciplīna, kas paredz, ka gados jaunākie audzēkņi atrodas vecāko audzēkņu pakļautībā. Šāda sistēma radot augsni gados vecāko kadetu vardarbīgai attieksmei pret jaunākajiem, sacīts tiesai iesniegtajos dokumentos. Tajos norādīts, ka runa ir gan par psiholoģisku, gan fizisku vardarbību - gados jaunākajiem kadetiem pastāvīgi tiekot atgādināts, ka viņi atrodas uz zemāka sociālo kāpņu sliekšņa, viņi tiek nostrādināti, pazemoti, ietekmēti fiziski.

Viens no šādiem paņēmieniem esot pazemojošais iesvētības rituāls, par kuru, sūdzējies viens no prasības iesniedzējiem - Maikls Kellijs (Michael Kelly). AP rīcībā esošie dokumenti liecina, ka viņš Sentdžonsa militārajā skolā mācījies no 2009. gada oktobra līdz 2010. gada novembrim, līdz vairs nav spējis samierināties ar citu audzēkņu patvaļu, un bijis spiests lūgt vecākus, lai tie viņu izņem no šīs mācību iestādes. M. Kellija pacietībai punktu pielicis tieši iesvētīšanas rituāls. "Tas sākās kā joks, šķita, ka tas man nenodarīs nekādu ļaunumu, taču drīz vien es sapratu, ka joka robežas ir pārsniegtas. Es nešaubos, ka tiku pazemots apzināti, tā nebija nekāda nejaušība," ar zvērestu apstiprinātajā liecībā sacījis M. Kellijs.

Skolas prezidents Endijs Inglends (Andy England) gan skaidrojis, ka iesvētības rituālam jaunie kadeti parasti piekrītot paši. Dažiem no viņiem tas esot svarīgi, lai nostātos uz augstāka sociālo kāpņu pakāpiena, savukārt citi izmantojot šo situāciju, lai būtu iemesls lūgt vecākiem viņus izņemt no militārās skolas. Tieši tā bijis gadījumā ar M. Kelliju, apgalvo E. Inglends. Pēc viņa sacītā, puisis labprātīgi piekritis iesvētību rituālam un lūdzis savus biedrus uzņemt fotogrāfijas, ko nosūtīt vecākiem. E. Inglends gan bijis spiests atzīt, ka pēdējo piecu gadu laikā skolas administrācija saņēmusi 339 audzēkņu sūdzības par vardarbības atmosfēru, kas valda mācību iestādē. Tomēr viņš uzsvēris, ka šķietami lielais sūdzību skaits tikai liecina par to, kādu uzmanību skolas vadība pievērš disciplīnas ievērošanai - E. Inglends vērsis uzmanību uz to, ka lielākā daļa sūdzību attiekusies uz pavisam sīkiem un nenozīmīgiem incidentiem. Viņš arī piebildis, ka vidēji sešas sūdzības mēnesī nav daudz skolai, kurā vairāki simti audzēkņu 24 stundas diennaktī un septiņas diennaktis nedēļā spiesti uzturēties kopā.