PIESLĒDZIES E-KLASEI

Pirmdiena, 2025. gada 05. maijs

Ģederts, Ģirts

8794.jpeg
Foto: 123RF
Izglītības trūkums var būt tikpat nāvējošs kā smēķēšana un var saīsināt cilvēka dzīves ilgumu par 10 gadiem, noskaidrojuši zinātnieki.

Kolorādo universitātes zinātnieki izpētījuši, ka skolas absolvēšana ar sliktām atzīmēm vairo iespējamību, ka cilvēkam nāksies pārtikt no slikta uztura, ilgstoši strādāt fiziski smagu darbu un pasliktināsies garīgā veselība,.

Zinātnieki izpētījuši iedzīvotāju skaita izmaiņas kopš 1925.gada un noteikuši, kā izglītības līmenis ietekmējis mirstību, informē ziņu aģentūra LETA.

Katru gadu apmēram 6000 skolēnu nespēj iegūt jebkādu kvalifikāciju, lai arī 47 000 cilvēku vidusskolu beidz ar ļoti sliktām atzīmēm. Pēc zinātnieku domām, ja uzlabotos izglītības līmenis, varētu glābt vairākus tūkstošus cilvēku dzīvību.

P.Krīgers un viņa kolēģi izpētīja informāciju par 1925., 1935. un 1945.gadā dzimušajiem cilvēkiem, lai noteiktu, kā izglītības līmenis ir ietekmējis viņu mirstību.

Viņi noskaidroja, ka mirstības rādītāji cilvēkiem ar dažādiem izglītības līmeņiem bija atšķirīgi un laika gaitā tie būtiski palielinājās.

Piemēram, daudz lielāks mirstības līmenis bija cilvēkiem ar vidusskolas diplomu un daudz mazāks cilvēkiem, kuri bija ieguvuši augstskolas vai universitātes diplomu.

"Sabiedrībā veselības politika vienmēr domājusi tikai par to, ka jāmaina neveselīgie ēšanas, dzeršanas un smēķēšanas paradumi. Izglītība ir fundamentāls, veselību ietekmējošs faktors, un tai būtu jābūt vienai no galvenajiem elementiem ASV veselības politikā," sacīja pētījuma līdzautore, asociētā profesore, Virdžīnija Čanga.