Tāpat vecākiem jārēķinās ar naudas soda uzlikšanu. ASV Nacionālais sabiedriskais radio (NPR) vēsta, ka šāda kārtība pilnībā apmierina skolu apgabalu amatpersonas un skolu administrācijas, tomēr izglītības speciālisti to uzskata par nepareizu un mudina skolas vairāk iedziļināties iemeslos, kādēļ bērni neapmeklē mācības.
Teksasā apsver iespēju vairs netiesāt skolas kavētājus

"Kamēr vien pastāvējušas skolas un klases, ir arī skolēni, kuri stundās neierodas. Bet izglītības speciālisti joprojām kasa pakaušus neziņā, ko darīt," raksta NPR interneta mājaslapa. Lielākajā daļā ASV štatu stundu neapmeklēšana beidzas ar izsaukšanu uz direktora kabinetu un kādu disciplinārsodu, taču Teksasā tā tiek uzskatīta, lai arī par ne īpaši smagu, tomēr kriminālnoziegumu. Tas nozīmē, ka skolēniem un viņu vecākiem nākas stāties pavisam nopietnas (ne mazgadīgo) tiesas priekšā. Parasti tā piespriež vecākiem līdz 1500 dolāru (aptuveni 1360 eiro) lielu naudas sodu, kura nesamaksāšanas gadījumā draud vairāku nedēļu liels ieslodzījums. Tad, ja skolēns skolu neapmeklē sistemātiski, viņu no tās var izslēgt, turklāt visās datu bāzēs parādās ieraksts par kriminālu sodāmību - tas nopietni apgrūtina jebkādas karjeras iespējas.
NPR norāda, ka 2013./14. mācību gadā vien Teksasas skolu apgabali tiesās iesnieguši 115 000 prasību par neattaisnotiem stundu kavējumiem. Viena no problēmām ir tā, ka par tādiem nereti tiek uzskatīti arī sākumskolas skolēnu kavējumi, par kuriem labi zinājuši viņu vecāki. Kā piemēru NPR min prāvu, kas notiek vienā no Ostinas pilsētas tiesām. Uz apsūdzēto sola ir Zaids Jasins (Zaid Yassin), kura piecus gadus vecā meita Fatima (Fatima) šajā gada skolu neattaisnoti nav apmeklējusi 23 dienas. Vīrietis, kurš sevi par vainīgu nevēlas atzīt, tiesai mēģina paskaidrot, ka meita bieži jūtoties nevesela. "Kad viņai ir paaugstināta temperatūra vai sāp vēders, es viņu, protams, uz skolu nevedu, bet pēc tam uzrakstu zīmi, ka meita jutusies slikti. Nesaprotu, kādēļ skola uzskata to par neattaisnotu kavējumu," viņš saka sarunā ar NPR.
Šajā gadījumā tiesnese piekrīt izsludināt pārtraukumu prāvā, lai dotu Z. Jasinam iespēju savākt pierādījumus, ka meita tiešām bijusi slima. Taču juriste Debora Foulere (Deborah Fowler), kura vada vienu no Ostinas sabiedrisko advokātu centriem, sarunā ar NPR norāda, ka skolēnu vecāki bieži vien sevi atzīst par vainīgiem, jo vēlas, lai lieta ātrāk tiktu izbeigta. "Mēs veicām pētījumu, kura laikā noskaidrojām, ka ļoti bieži tiek sodīti skolēni ar hroniskām veselības problēmām, kuru vecāki vienkārši aizmirsuši par ārsta zīmēm," viņa stāsta.
Teksasas štata senators Džons Vitmairs (John Whitmire), kurš uzklausījis gan juristus, gan izglītības speciālistus, uzskata ka skolu kavējumus nepieciešams dekriminalizēt. Pēc viņa domām skolu darbiniekiem būtu jāizrāda lielāka ieinteresētība par to, kādēļ kāds no skolēniem sācis regulāri neapmeklēt mācības. Tam var būt visdažādākie iemesli, sākot ar sliktu veselību un beidzot ar vajāšanu, ko pret skolēnu izvērsuši citi bērni. Taču skolu administrācijām lieki pienākumi un klapatas nav vajadzīgi, un Teksasas skolu valžu asociācijas jurists Džojs Baskins (Joy Baskin) sacījis, - ja Dž. Vitmaira ierosinājums tiks pieņemts, tas būšot signāls, ka Teksasā skolas apmeklēšana vairs netiek uzskatīta par prioritāti.