PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2025. gada 06. maijs

Didzis, Gaidis

6505.jpeg
Foto: vipdesignusa / 123RF
Par bruņotiem maršaliem kļūs skolu darbinieki, kuri pieteiksies brīvprātīgi, darbosies anonīmi un rūpēsies par skolēnu, kā arī skolotāju drošību.

Cilvēki, kuri izmanto ASV lidsabiedrību pakalpojumus, zina, ka katrā reisā starp pasažieriem ir vismaz viens aviācijas maršals - bruņots cilvēks, kurš nepieciešamības gadījumā ir gatavs nepieļaut nozieguma pastrādāšanu. Savukārt Teksasas štata skolās drīzumā sāks strādāt skolu maršali, vēsta žurnāls The Christian Science Monitor, norādot, ka pirmā darbinieku grupa jau izgājusi apmācības kursu.

"Teksasā tiek sagatavoti skolu maršali, kuru uzdevums būs ātri reaģēt gadījumos, kad tiek apdraudētas skolēnu vai skolotāju dzīvības. Protams, ir kritiķi, kuri neatbalsta šo koncepciju, taču, salīdzinot ar vairākos štatos pieņemtajiem likumiem, kas ļauj šaujamieročus skolās nēsāt visiem darbiniekiem, kuriem ir attiecīgas atļaujas, tas tomēr ir solis uz priekšu," žurnālā norādīts. Tas atgādina, ka pēc traģiskajām apšaudēm ASV skolās, daudzos štatos pieņemti likumi, kuru mērķis ir palielināt skolēnu un skolotāju drošību. Ap skolām tiek būvēti žogi, pie tām uzstādītas mūsdienīgas novērošanas kameras, dažviet skolu durvis iespējams atvērt tikai ar speciālu elektronisko atslēgu, citviet skolu ēkās tiek uzstādītas ložu necaurlaidīga stikla starpsienas. Jau 18 štatos pieņemti likumi, kas atļauj skolotājiem vai skolu apsargiem nēsāt ieročus.

Teksasas likumdošanas sapulces deputāts Džeisons Villalba (Jason Villalba), kurš izstrādājis likumprojektu par skolu maršaliem, norādījis, ka tā koncepcija būtiski atšķiras no idejas ļaut šaujamieročus nēsāt visiem, kuriem ir atļauja. Pats svarīgākais ir tas, ka maršaliem jāiziet speciāla 80 stundas gara apmācības programma, kuras laikā tiek veikts arī šo cilvēku psiholoģiskais novērtējums - tas ievērojami samazina risku, ka skolā esošais bruņotais cilvēks nespēs adekvāti novērtēt situāciju. Gluži tāpat kā gadījumā ar aviācijas maršaliem, tiks saglabāta maršala anonimitāte. Par to kļūs kāds brīvprātīgais, viens no skolas darbiniekiem, kurš izgājis attiecīgu sagatavošanās kursu, bet maršala vārdu zinās tikai skolas vadītāji, skaidro The Christian Science Monitor. Maršalu skaits Teksasas skolās būs ierobežots - ne vairāk kā viens cilvēks uz 400 skolēniem. Svarīgi ir arī tas, ka viņš visu laiku nestaigās ar ieroci žaketes kabatā - ierocim jābūt droši ieslēgtam, taču viegli sasniedzamam, sacīts instrukcijā. Jāpiebilst, ka speciālās programmas ietvaros maršaliem tiks izsniegtas šautenes ar lodēm bez rikošeta - tas tiek darīts drošības nolūkos. "Protams, būtu labāk, ja mēs varētu atļauties uz katru skolu nosūtīt pa policistam, taču tas, diemžēl, ir pārāk dārgi," stāstījis Dž. Villalba.

Ideju par skolu maršalu ieviešanu gan kritizējuši Amerikas Skolotāju federācijas (AFT) darbinieki, kuri uzskata, ka skolotājiem vai skolu darbiniekiem nav jāpilda apsardzes funkcijas. "Mēs nedomājam, ka skolotāju apbruņošana ir pareizais risinājums. Skolotāja uzdevums ir mācīt bērnus, bet par to, lai tiktu ievēroti likumi, atbild citas profesijas pārstāvji. Mēs negribam, lai šīs funkcijas saplūst," skaidrojusi AFT Teksasas nodaļas vadītāja Linda Bridžesa (Linda Bridges). Savukārt aktīvisti, kas vēlas panākt lielāku kontroli pār šaujamieročiem, aizrādījuši, ka pastāv risks - maršalam piederošo ieroci, kas ieslēgts seifā vai skapī, var nozagt kāds no skolēniem.

Pagaidām nav zināms, cik daudzas štata skolas iesaistīsies skolu maršalu programmā. Pirmajos kursos piedalījušies septiņi cilvēki, kuri desmit dienas pavadījuši Dalasas policijas akadēmijas treniņnometnē. Štata izglītības pārvalde prognozējusi, ka lielajās pilsētās, tādās kā Dalasā, Sanantonio vai Ostinā, programma nebūs populāra, jo tajās krīzes situācijās pieņemts paļauties uz policiju. Taču attālākos lauku reģionos, kur tuvākais policijas iecirknis ir vairāk nekā pusstundas brauciena attālumā, maršalu programmai varētu būt lielāks atbalsts.