PIESLĒDZIES E-KLASEI

Trešdiena, 2025. gada 07. maijs

Henriete, Henrijs, Jete, Enriko

7876.jpeg
Foto: feverpitched / 123RF
Daudziem skolēniem, kuri dzīvo Meksikas ziemeļpuses pilsētā Huaresā, par ierastu ik rīta procedūru kļuvusi tikšanās ar robežsargiem un ASV imigrācijas departamenta darbiniekiem. 

Simtiem, iespējams, pat tūkstošiem Huaresas bērnu, kuriem izdevies saņemt ASV studentu vīzas, ikdienu jāšķērso robeža, lai varētu apmeklēt Riograndes upes otrā krastā esošās Elpaso pilsētas skolas, raksta raidkorporācijas BBC interneta mājaslapa.

"Man tā jau ir kļuvusi par rutīnu. Es mostos ap pieciem no rīta, lai vismaz pusseptiņos būtu pie robežas," sarunā ar BBC stāsta 16 gadus vecā Fēbe Ara (Febe Ara), kura mācās Elpaso Lidijas Patersones vārdā nosauktajā skolā, kur stundas sākas pulksten 8:20 no rīta. Meksikāņi šo skolu dēvē vienkārši par La Lydia, un katru rītu no robežas uz to dodas krietns bariņš bērnu - arī Fēbes brāļi Emanuels (Emanuel) un Angels (Angel). Meitene stāsta, ka kompānija, kurā ir vismaz 15 cilvēku, katru rītu pēc robežas šķērsošanas (tā, starp citu, ik reizi izmaksā 4 peso jeb 0,23 eiro) satiekas un kopā dodas uz skolu.

Reizēm viņi skolā ierodas par agru, un tad pietiek laika skolas kafetērijā apēst līdzpaņemtās brokastis un pabeigt kādu laikus neizpildītu mājasdarbu. Taču Fēbei un viņas draugiem gadījies skolu arī nokavēt, jo rindas uz robežas šķērsošanu reizēm mēdz būt ļoti garas. Beidzamie statistikas dati liecina, ka 2011. gadā trīs tiltus, kas savieno Huaresu un Elpaso, šķērsojuši aptuveni 4,2 miljoni kājāmgājēju. Daudzi no viņiem rīkojas gluži tāpat kā Fēbe - no rītiem dodas uz ASV strādāt vai mācīties, bet pievakarē atgriežas Meksikā.

Intervijā BBC Fēbe saka, ka mācības ASV skolās esot padre - tas ir meksikāņu analogs modīgajam amerikāņu vārdiņam cool. "Šeit ir krietni vairāk iespēju," saka meitene, neslēpjot, ka nākotnē vēlas studēt kādā no ASV augstskolām. Viņa īpaši uzsver to, ka Elpaso jūtas daudz drošāk, nekā Huaresā. "Te ir tik daudz policistu uz ielām, ne no kā nav jābaidās," saka meitene. BBC norāda, ka kontrasts starp pilsētām, kas atrodas katra savā upes krastā un iedzīvotāju skaita ziņā ir gandrīz dvīņumāsas, patiešām ir dramatisks - 2010. gadā Huaresā reģistrētas 3075 slepkavības, bet Elpaso - tikai 5. Taču drošības pasākumiem ir sava cena. Tagad pārbaudes uz robežas kļuvušas stingrākas, un tas nozīmē, ka tās šķērsošana prasa vairāk laika.