PIESLĒDZIES E-KLASEI

Pirmdiena, 2025. gada 12. maijs

Ina, Ināra, Inārs, Valija

5939.jpeg
Foto: 123RF Stock Photo
Bādene - Virtemberga ir kļuvusi par trešo federālo zemi Vācijā, kur skolotāji vairs nedrīkst sazināties ar skolēniem interneta sociālajos tīklos. 

Radiostacijas Deutsche Welle interneta mājaslapa atgādina, ka iepriekš šāds aizliegums pieņemts arī Bavārijā un Šlēzvigā - Holšteinā, taču sabiedrībā joprojām turpinās diskusijas, cik pamatots un mūsdienām atbilstošs tas ir.

Bādenes - Virtembergas kultūras ministrija, kas atbild arī par izglītības jautājumiem, norādījusi - aizliegums skolotājiem un skolēniem sazināties tādās interneta platformās kā Facebook, Twitter vai StudiVZ, galvenokārt saistīts ar nespēju garantēt nepieciešamo datu aizsardzības līmeni šajās platformās. Deutsche Welle norāda, ka tieši šī iemesla dēļ skolotājiem aizliegts arī savā starpā apspriest darba jautājumus interneta sociālos tīklos.

Federālās zemes skolu padomnieku komisijas vadītājs Zelmans Ēzens (Selman Özen) piebildis, ka runa nav tikai par datu aizsardzību, bet arī citiem aspektiem. Viņš uzsvēris, ka ir ļoti svarīgi saglabāt zināmu distanci skolotāju un skolēnu attiecībās, taču tas kļūst sarežģīti, ja pedagogi ar skolēniem regulāri kontaktējas sociālajos tīklos. Z. Ēzens arī piebildis, ka interneta sociālo tīklu izmantošana liek aizmirst par citiem pieejamiem saziņas instrumentiem. "Manuprāt nav īsti pareizi, ja skolēniem, kuri vēlas iesaistīties skolas aktivitātēs, obligāti jāreģistrējas sociālajos tīklos," skaidrojis Z. Ēzens. Viņš piebildis, ka pēc ministrijas un viņa vadītās komisijas domām, optimālākais saziņas modelis ir šāds - skolotāji izmanto e-pasta vēstules un paziņojumus, kas tiek piesprausti pie skolas ziņojumu dēļa, bet skolēni, ja to vēlas, var dalīties šajā informācijā izmantojot sociālos tīklus.

Vācijas federālās izglītības asociācijas vadītāja vietnieks Rolfs Bušs (Rolf Busch) gan paudis šaubas par aizlieguma pamatotību. Viņš norādījis, ka mūsdienu jauniešus neviens nespiež reģistrēties sociālajos tīklos - gluži otrādi, viņi paši tur labprātīgi pavada lielu daļu brīvā laika un ir ērti sasniedzami. "Komunikācija, izmantojot šīs platformas, ir vienkāršāka un mazāk oficiāla nekā ar e-pasta vai telefona starpniecību, nepieciešamo informāciju, piemēram, Facebook grupā iespējams izplatīt daudz ātrāk," Deutsche Welle vērš uzmanību uz R. Buša argumentiem. "Lielākajā daļā Vācijas skolu ir ļoti apdomīga attieksme pret datu aizsardzību," viņš teic. Deutsche Welle vēsta, ka pārliecinošs vairākums skolotāju neatbalsta aizliegumu. Vairāki no viņiem norādījuši uz kādu paradoksu - mācību stundās skolotājiem būs jāstāsta bērniem par sociālo tīklu funkcijām, to izmantošanas plusiem un mīnusiem, taču sazināties ar skolēniem sociālajos tīklos būs liegts.