PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2024. gada 18. maijs

Ēriks, Inese, Inesis

6216.jpeg
Foto: gdolgikh / 123RF
Skolēnu skaits dramatiski krītas, darba devēji gatavojas speciālistu trūkumam. Kopš 2000. gada skolēnu skaits Latvijā ir samazinājies par aptuveni 145 tūkstošiem. 

Tādējādi mazāk ir gan 12. klašu beidzēju, gan topošo studentu un speciālistu. Demogrāfi brīdina, ka situācija tikai pasliktināsies, jo deviņdesmitajos gados dzimstība bijusi ļoti zema. Pašlaik to nekādi neveicina arī valsts politika. Problēmu īpaši jutīs lauku reģioni, piemēram, mazās skolas, vēsta laikraksts Diena.

Pēc Izglītības un zinātnes ministrijas datiem, šogad valstī mācījās 200 706 skolēni, bet 2000. gadā – 344 822 skolēni. Tādējādi 13 gadu laikā to skaits samazinājies par aptuveni 145 tūkstošiem. Demogrāfs Ilmārs Mežs norādīja, ka tās ir tiešas nepārtrauktās dzimstības samazināšanās sekas. Piemēram, astoņdesmito gadu vidū dzima apmēram 40 tūkstoši jaundzimušo gadā, savukārt jau deviņdesmitajos gados to skaits samazinājās līdz 20 tūkstošiem. Līdz ar to tuvākajos gados, pēc I. Meža prognozēm, strauji kritīsies arī studējošo skaits, jo mācības sāks tieši deviņdesmitajos gados dzimušie. Tāpat mazāks būs potenciālo vecāku skaits, tādēļ, iespējams, pēc 10 gadiem dzimušo bērnu skaits būs uz pusi mazāks.

Izglītības un zinātnes ministrs Vjačeslavs Dombrovskis sacīja, ka problēmu vislabāk var redzēt lauku skolās, kurās skolēnu skaits uz vienu skolotāju ir daudz mazāks nekā pilsētās. Tāpēc ir jāvērtē šo skolu ilgtspēja. Kā risinājumu viņš norādīja Igaunijas pieredzi, kur reģiona centrā izveido valsts ģimnāziju. No valsts tiek maksātas gan skolotāju algas, gan ēkas uzturēšanas izdevumi. Tomēr ar šādu scenāriju reģiona pašvaldībām savas vietējās skolas būtu jāslēdz.

Rīgas Stradiņa universitātes pārstāvis Edijs Šauers gan norādīja, ka augstskola patlaban studentu trūkumu nejūt. Prognozējot vidusskolēnu skaita samazināšanos, tika veidotas starptautiska līmeņa programmas ārzemju studentu piesaistei.