PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2024. gada 25. maijs

Anšlavs, Junora

10972.jpeg
Foto: European Council.
Izglītības sistēmas reforma uzskatāma par vienu no svarīgākajiem stratēģiskajiem jaunās valdības uzdevumiem.

Tā trešdien, 21.decembrī, pēc tikšanās ar premjerministru Sauļu Skverneli un ministriem uzsvērusi Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite.

Pēc viņas teiktā, izglītības sistēmai jāorientējas uz darba tirgu un pārmaiņas vajadzīgas gan vispārējā, gan profesionālajā, gan augstākajā izglītībā.

"Jāizlīdzina mācību kvalitātes atšķirības vispārējā izglītībā (..), jāorientējas uz darba tirgus vajadzībām, [nepieciešama] profesionālās izglītības reforma - tai jābūt gluži citā kvalitātē, priekšroku dodot pārkvalificēšanās programmām. Un, protams, jāoptimizē augstskolu tīkls - (..) šobrīd mums augstskolu ir teju visvairāk visā Eiropā, bet ne jau visas tās tiešām atbilst šim nosaukumam. Diemžēl, jo tālāk, jo vairāk vērojams kvalitātes kritums," sacījusi prezidente.

Arī premjerministrs Sauļus Skvernelis norādījis, ka izglītības reformu valdība uzskata par būtisku.

"Par strukturālajām reformām izglītībā (..) - tā ir būtiska lieta, mēs pilnībā piekrītam prezidentei, runājot par mūsu nākotni, mūsu jauniešiem, mūsu ekonomikas attīstību konkurētspējīgu augstāko izglītību, profesionālo izglītību - tas atspoguļots valdības programmā," viņš uzsvēris.

Lietuvas Seims otrdien, 20.decembrī, aicināja valdību izstrādāt ierosinājumus valsts augstskolu tīkla optimizācijai.

Lietuvas Zinātnes un studiju uzraudzības un analīzes centrs (MOSTA), kura bijusī vadītāja Jurgita Petrauskiene tagad ir izglītības un zinātnes ministre, izstrādājis ziņojumu, kurā norādīts, ka, optimizējot augstskolu tīklu, Lietuvā līdz 2025.gadam būtu ieteicams atstāt trīs līdz piecas universitātes, vienu vai divas mākslu akadēmijas un militāro akadēmiju, informē aģentūra LETA.

Viļņā darbotos divas universitātes, viena vai divas mākslu akadēmijas un militārā akadēmija. Kauņā ieteikts atstāt vienu vai divas universitātes, Klaipēdā darbotos universitāte vai tās struktūrvienība, bet Šauļos - universitātes struktūrvienība vai koledža.

Šobrīd Lietuvā darbojas 14 valsts universitātes.