PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2025. gada 06. maijs

Didzis, Gaidis

8592.jpeg
Foto: viewstock / 123RF
Daudzās pasaules valstīs valdības mēģina saviem pilsoņiem mākslīgi uzspiest patriotismu. 

Viens no šādiem plaši izplatītiem paņēmieniem ir kolektīva himnas dziedāšana skolās. Vairākiem desmitiem Japānas skolotāju, kuri atteikušies dziedāt himnu, bet pēc tam zaudējuši darbu, Tokijas tiesā izdevies panākt taisnību, un tagad pilsētas municipalitāte viņiem izmaksās kompensācijas vairāku miljonu eiro apmērā, vēsta ziņu aģentūra AFP.

Ziņu aģentūra atgādina, ka daļa skolotāju jau gadiem ilgi iebilduši pret himnas dziedāšanu skolu svinīgajās ceremonijās, jo uzskata, ka Japānas himnas teksts ne tikai mudina uz ziedošanos imperatora labā, bet arī slavina militārismu. Līdzšinējie pedagogu pūliņi tiesā apstrīdēt obligāto himnas dziedāšanu bija beigušies neveiksmīgi, taču tagad 22 skolotāju grupas advokāti bija izvēlējušies citu taktiku. Viņi apstrīdējuši nevis to, ka himna skolas izlaiduma ceremonijā jādzied, bet gan sodu, kādam tika pakļauti nepakļāvīgie skolotāji. Tā kā viņi visi ir pensijas vecuma cilvēki, Tokijas municipalitātes izglītības departaments izmantojis gadījumu, nepagarinot līgumus ar šiem pedagogiem.

Japānas galvaspilsētas apgabaltiesa nospriedusi, ka sods ir pārāk bargs un neatbilst nodarījumam. Kopējais kompensāciju apjoms, kas jāmaksā municipalitātei ir ievērojams - 537 miljoni jenu jeb aptuveni 3,94 miljoni eiro. 68 gadus vecais pensionētais skolotājs Eišuns Nagai (Eishun Nagai) paudis gandarījumu par spriedumu, izsakot cerību, kas tas ļaus viņa kolēģiem "uzelpot brīvāk". "Pēc tam, kad mūs sodīja, citi skolotāji baidījās izteikt savu viedokli priekšniekiem - skolu direktoriem. Japānas skolās arī skolotājus mudina nedomāt, bet tikai darīt to, ko liek," viņš sacījis sarunā ar AFP. Tomēr tiesas spriedumā nekas nav sacīts par svinīgajām ceremonijām, kuru laikā mācību iestādēs tiek pacelts Japānas karogs un kolektīvi dziedāta himna. Premjera Šindzo Abes (Shinzo Abe) valdība jau rosinājusi parlamentu veikt grozījumus likumos, lai turpmāk līdzīgas ceremonijas notiktu ne tikai pamatskolās un vidusskolās, bet arī augstskolās.