Ziņu aģentūra AFP raksta, ka Libānā vien patvērumu atraduši aptuveni 470 000 skolas vecuma sīriešu, taču tikai krietni mazāk nekā pusei no viņiem ir iespēja iegūt izglītību. Daļa bēgļu uzņemti Libānas skolās, bet daļai mācības notiek Starptautiskās Glābšanas komitejas (IRC) ierīkotajās improvizētajās skolās bēgļu nometnēs.
Kā mācās sīriešu bēgļi Libānā?

"Tas ir bezprecedenta gadījums, ka valsts, kas uzņem bēgļus, atvēl tiem tik daudz vietu arī savās skolās," sarunā ar AFP Libānas valdības rīcību uzslavējis IRC koordinators Džefrijs Dovs (Jeffrey Dow). Tomēr Libānas izglītības sistēmas iespējas nav neierobežotas. Sākoties jaunajam mācību gadam tika konstatēts, ka iespēju mācīties Libānas skolās var nodrošināt ne vairāk kā 190 000 bērniem no Sīrijas. Gandrīz visas Libānas skolas jau ir pārpildītas, daudzās mācību iestādēs uzņemts par 60% vairāk skolēnu, nekā ir to paredzētais skaits. Libāniešu skolēnu vecāki vietējos medijos jau sākuši žēloties, ka lielā bēgļu skaita dēļ viņu bērniem tiek pievērsts mazāk uzmanības un izglītības kvalitāte krītas.
Lai gan Sīrija un Libāna ir kaimiņvalstis, AFP uzsver, ka izglītības sistēmas tajās būtiski atšķiras, turklāt Sīrijā bērni bija pieraduši pie tā, ka visas stundas notika arābu valodā, bet Libānā atsevišķi priekšmeti tiek mācīti angļu un franču valodās. Līdz ar to bēgļiem nav vienkārši pierast pie jaunajām prasībām. Šajā ziņā viņiem varētu palīdzēt IRC izveidoto mācību iestāžu tīkls. Šīs skolas (pašlaik tādu ir 47, taču tīklu plānots paplašināt) atrodas tieši bēgļu nometnēs un zināmā mērā kalpo kā sagatavošanās kursi, lai sīrieši bērni vēlāk varētu apmeklēt Libānas valsts skolas. "Ik dienas bērni skolā pavada aptuveni piecas stundas, viņiem izstrādāta speciāla mācību programma, kas vairāk līdzinās Libānā, nevis Sīrijā pieņemtajai - tas dod cerības, ka ar laiku šiem skolēniem izdosies iekļauties Libānas valsts izglītības sistēmā," raksta AFP.
Ziņu aģentūra norāda, ka IRC skolas, ko pati organizācija gan labprātāk dēvē par mācību centriem, atšķiras viena no otras. Kur tas iespējams, klases ierīkotas mūra ēkās un spēj uzņemt pat vairākus simtus skolēnu, bet dažviet, piemēram, Karaunas bēgļu nometnē Libānas austrumos aptuveni 90 bērnu ik dienas apmeklē skolu, kas iekārtota palielā teltī. "Šī baltā telts ir tīra un silta, tādējādi kontrastējot ar posta ainavu un aukstumu, kas valda bēgļu nometnes iedzīvotāju mājokļos," raksta AFP. IRC pārstāvji stāsta, ka rīko īpašas apmācības piesaistītajiem darbiniekiem (tie ir gan libānieši, gan sīrieši no bēgļu vidus), jo daudzi bērni ir piedzīvojuši kara šausmas un viņiem ir psiholoģiskas problēmas. "Ir atsevišķi tie skolēni, kuri cenšas norobežoties no citiem, ir tādi, kuri uzreiz sāk raudāt, kad viņus uzrunā. Kādā lietainā dienā, sākoties negaisam, daudzi skolēni sāka raudāt - viņi atcerējās par bombardēšanām, ko bija piedzīvojuši dzimtenē," stāstījis 29 gadus vecais skolotājs Abirs Harfans (Abir Kharfan). Interesanti, ka liela daļa bērnu pēc visa pārdzīvotā vēlas kļūt par ārstiem, tomēr vairāki skolēni braši stāstījuši, ka viņi labprāt izmācītos par pilotiem.