PIESLĒDZIES E-KLASEI

Ceturtdiena, 2025. gada 01. maijs

Ziedonis

7508.jpeg
Foto: romrodinka / 123RF
Krievijā gandrīz ceturtajā daļā skolu mācības joprojām tiek organizētas divās plūsmās jeb maiņās, bet vietām skolās ir pat trīs maiņas. 

Tas nozīmē, ka daļa skolēnu mācās no rītiem, citi dienās, bet atlikušie pievakarēs. Laikraksts Novije Izvestija raksta, ka Izglītības ministrija paudusi apņēmību situāciju uzlabot, tomēr atbildību par jaunu skolu atvēršanu grasās uzkraut vietējām varasiestādēm, kas ne vienmēr ir tik turīgas, lai varētu atļauties jaunu skolu celtniecību.

Kā norāda Novije Izvestija, izglītības un zinātnes ministra pirmā vietniece Nataļja Tretjaka (Наталья Третьяк) precīzi definējusi problēmu jeb noteikusi diagnozi, taču tajā pašā laikā nav spējusi piedāvāt visus apmierinošu risinājumu. Pašlaik Krievijā aptuveni 24% skolu (vairāk nekā 10 000 mācību iestāžu) strādā divu plūsmu jeb maiņu režīmā. Tas nozīmē, ka pirmajai maiņai mācību stundas notiek no astoņiem rītā līdz aptuveni diviem vai trijiem pēcpusdienā, bet otrās maiņas skolēni mācības uzsāk ne ātrāk par trijiem un skolā uzturas līdz pat astoņiem vai deviņiem vakarā. Vairākos desmitos skolu, piemēram, Jakutijā, situācija ir vēl kritiskāka - tur klasēs mācās pa 40 bērniem, bet pat tas neļauj izvairīties no mācību organizēšanas trijās maiņās.

N. Tretjaka atgādinājusi, ka pašlaik Krievijas likumdošana nosaka to, ka apmācības divās plūsmās drīkst organizēt vien izņēmuma kārtā. Tāpat noteikts, ka no rītiem obligāti jāmācās pirmo klašu skolēniem, kā arī tiem, kuriem gaidāmi eksāmeni - tātad 5., 9. un 11. klašu skolēniem. "Tomēr federālajos izglītības standartos ir tieši un nepārprotami noteikts, ka dienas pirmajā pusē skolās jānotiek parastajām mācību nodarbībām, bet pēcpusdienas atvēlētas fakultatīvajām nodarbībām," piebildusi N. Tretjaka. Viņa norādījusi, ka divu maiņu sistēma, nerunājot nemaz par trim plūsmām, rada papildu neērtības skolēniem un viņu vecākiem, bet bērniem nav iespējams apmeklēt pulciņus un nodarbības. Turklāt tas attiecas gan uz tiem, kuri mācās pirmajā maiņā, gan uz otrās maiņas skolēniem - pēcpusdienās vienkārši skolās nav brīvu telpu, lai organizētu šādas nodarbības, skaidrojusi N. Tretjaka. Iebildumi pret skolēnu mācīšanos vairākās maiņās ir arī sanitāri epidemioloģiskajam dienestam, jo nepārtrauktā mācību ritma dēļ skolās (galvenokārt to ēdnīcās) ir sarežģīti veikt nepieciešamos higiēnas pasākumus.

Novije Izvestija norāda, ka demogrāfiskās situācijas dēļ problēmu būs grūti risināt - jau tagad, lai nodrošinātu visiem skolēniem iespēju mācīties vienā maiņā no rīta, nepieciešami vēl 2 miljoni vietu skolās, bet līdz 2020. gadam šis skaitlis divkāršosies. Izglītības ministrijai ir izdevies panākt, ka atbildība par jaunu skolu celtniecību vai kādu citu telpu izmantošanu mācību iestāžu vajadzībām, tiek uzkrauta reģionu vadītājiem jeb gubernatoriem. "Turpmāk viņu darbu vērtēs arī atkarībā no tā, cik lielā skaitā skolu mācības tiek organizētas vienā plūsmā," sacījusi N. Tretjaka. Tomēr Novije Izvestija atgādina, ka dažādu Krievijas reģionu turības līmenis būtiski atšķiras, un daudzviet budžetā vienkārši nav naudas, lai būvētu jaunas skolas.