PIESLĒDZIES E-KLASEI

Ceturtdiena, 2025. gada 01. maijs

Ziedonis

7550.jpeg
Foto: luckybusiness / 123RF
Apkopojot datus par eksāmeniem, secināts, ka skolēni Lielbritānijas skolās aizvien retāk izmanto negodīgus paņēmienus, lai iegūtu labākas atzīmes. 

Žurnāls Business Insider gan norāda arī uz kādu satraucošu faktu - biežāk nekā iepriekšējos gados pieķerti skolotāji vai skolu administrāciju darbinieki, kuri centušies palīdzēt eksāmenu licējiem. Pētījumā izmantoti dati par iepriekšējā mācību gadā notikušajiem eksāmeniem.

Datus par to, kā eksāmenus kārtojuši vairāk nekā 22 miljoni skolēnu, apkopojis Kvalifikācijas un eksaminācijas regulācijas birojs jeb Ofqual. Žurnāls Business Insider raksta, ka no visiem eksāmenu kārtotājiem par negodīgu rīcību sodīti vien 0,012% skolēnu. "Tās ir labās ziņas. Britu skolēni izrādījušies pārsteidzoši godīgi vai arī tik viltīgi, ka nav pieķerti," raksta Business Insider, uzsverot, ka negodīgo eksāmenu kārtotāju skaits stabili samazinās jau ceturto gadu pēc kārtas.

Īpašu uzmanību Ofqual pievērsusi skolēniem no 16 līdz 18 gadu vecumam. Tieši viņiem par krāpšanos eksāmenos var tikt piemēroti paši bargākie sodi, līdz pat tam, ka eksāmenu atļauj kārtot tikai pēc nākamā mācību gada beigām. Tas gan ir atkarīgs no skolas tipa un tajā pieņemtajiem noteikumiem. Apkopojot visus datus par pieķertajiem negodīgajiem skolēniem, Ofqual secinājusi, ka visbiežāk viņi mēģina ienest eksāmenu telpās neatļautus palīglīdzekļus. Vēl pirms dažām skolēnu paaudzēm tās bija mācību grāmatas, no tām izplēstas lapas vai pašu rūpīgi sagatavoti špikeri, bet mūsdienu skolēni mēdz paļauties uz mobilajām saziņas ierīcēm ar pieeju internetam. Nākamais izplatītākais negodīgas rīcības piemērs ir eksāmenu atbilžu norakstīšana no klasesbiedru darbiem. Eksāmenu kārtotājus mēdz sodīt arī tajos gadījumos, kad viņi draiskojušies un traucējuši eksāmena norisei vai arī uz atbilžu lapām atstājuši rupjus vārdus vai zīmējumus, taču šādu gadījumu neesot bijis daudz, raksta Business Insider.

"Taču, kamēr bērni kļūst aizvien godīgāki, skolu darbinieki virzās uz pretējo pusi. Pirms gada tikai 140 cilvēki sodīti par negodīgu rīcību eksāmenu laikā, bet tagad tādu bijis 217," raksta Business Insider. Žurnāls gan norāda, ka pārāk dramatizēt situāciju nevajadzētu -  to skolotāju skaits, kuri snieguši neparedzētu palīdzību eksāmenu kārtotājiem, nebūt nav liels, jo pavisam pārbaudījumi notikuši vairāk nekā 6000 mācību iestādēs un eksāmenus uzraudzījuši desmitiem tūkstoši skolotāju un skolu darbinieku.