PIESLĒDZIES E-KLASEI

Piektdiena, 2025. gada 09. maijs

Einārs, Ervīns, Klāvs

5810.jpeg
Foto: dolgachov / 123RF
Ražošana ir visnotaļ vispārīgs vārds. Šķiet, ka ikviens saprot, ko, piemēram, ziņu sižetā nozīmē ‘’ražošanas jaudu pieaugums’’. Tomēr, jebkas, ko mēs darām ar nodomu par rezultātu, var tikt iekļauts šajā vienā terminā.

Tomēr ražošanas jēdzienu ir iespējams sadalīt pēc nozarēm. Dalot pēc nozares, mēs iegūstam piecus noteiktus, nošķirtus ekonomikas sektorus:

1. Primārais sektors - ieguve. Šajā nozarē ražošana ir resursu ieguve no dabas vai apkārtnes - lauksaimniecība, zvejniecība, izrakteņi, mežsaimniecība, utml. Primārais sektors izmanto cilvēku laiku un spējas, lai iegūtu vienkāršas patēriņa un pārtikas preces, kā arī izejvielas kādiem citiem ražotājiem. Kamēr mums nav materiālu un pārtikas, neko citu nav jēgas sākt darīt.

2. Sekundārais sektors - pārstrāde. Šo nozari visbiežāk saprot kā vienīgo vārda "ražošana" nozīmi. Praktiskā izpausmē tiek ņemtas izejvielas un formas, vai sastāva ziņā tiek radīts izteikti atšķirīgs produkts. Rezultāts ir taustāms un uzglabājams. Patēriņa elektronika, drēbes, mašīnas, pildspalvas un burtnīcas - lietas, kuras mums it kā vajag, bet bez kurām ārkārtas gadījumā var iztikt – tās visas tiek ražotas pārstrādes procesa laikā.

3. Terciārais sektors - pakalpojumi. Šis ir pirmais no sektoriem, kas, uz sākotnējā acu uzmetiena, vairs neasociējas ar ražošanas jēdzienu. Tomēr arī pakalpojums tiek ražots. Protams, pakalpojumus nevar sataustīt un sakrāt, bet, ja ar tiem mēs radām labumu un varam nopelnīt naudu, ražošanas process ir noticis.

4. Kvartārais sektors - informācija. Šajā nozarē ir ieskaitāmi visi mākslinieki un radošo profesiju pārstāvji, kā arī liela daļa zinātnieku (bet ne visi). Tiek saražots netaustāms produkts, kas, atšķirībā no pakalpojuma, ir uzkrājams. Informācija pēc saražošanas un patērēšanas nepazūd - tādēļ arī ar laiku mēs uzzinām vairāk. Svarīgi ir nošķirt informāciju kā produktu no datu nesēja kā produkta. Grāmatas tekstu ražo rakstnieks, un tas ir iedalāms informācijas sektorā, savukārt grāmatu pašu ražo tipogrāfija, kas iederas pārstrādes nozarē.

5. Kvintārais sektors - spējas un kontrole. Šī ir visneparastākā no nozarēm, jo parasti pat daudzi pieredzējuši uzņēmēji neiedomājas, ka spējas un kontrole ir ražojams produkts. Kvintārajā sektorā strādā, piemēram, ārsti, armija, glābšanas dienesti, skolotāji un augstskolas pasniedzēji, kā arī tie zinātnieki, kas strādā ar jauno atklājumu praktisku īstenošanu. Spējas un kontrole tiek ražotas tad, kad kaut kas sabiedrības ikdienā tiek uzlabots un tiek palielinātas iespējas izpausties. Politiski izsakoties, arī demokrātijas uzturēšana ir regulāra ražošanas darbība.

Visu ražošanas formu pārzināšana var būt noderīga, kad tiek izstrādāts jauns uzņēmējdarbības projekts, jo ne vienmēr visi iespējamie ražojumi ir uzreiz pamanāmi. Bet sava veida ieguvums ir gūstams arī sabiedrībai kopumā, kad caur šādu skatu uz ražošanu kā tādu, mēs iemācāmies novērtēt daudzus darbus, kas, šķiet, ir paši par sevi saprotami. Kad jūs pēdējoreiz uzskatījāt skolotāju par uzņēmēju, kas pelna naudu ar savu darbu skolēnu domāšanas spēju ražošanā? Tāpat kā ārstu, kurš ražo veselāku un garāku dzīvi.