PIESLĒDZIES E-KLASEI

Piektdiena, 2025. gada 09. maijs

Einārs, Ervīns, Klāvs

6201.jpeg
Laikraksts Argumenti i fakti vēsta, ka Krievijas parlamentā jeb Valsts domē iesniegts likumprojekts, kurā noteikts, ka skolēniem par teicamām sekmēm iespējams pasniegt arī naudas prēmijas. 

Atsevišķos Krievijas reģionos šāda prakse jau tiek piekopta, noskaidrojuši avīzes žurnālisti.

Piemēram, Permas apgabalā jau 2010. gadā tika ieviestas ikmēneša stipendijas tiem vecāko klašu skolēniem, kas visos mācību priekšmetos nopelnījuši tikai četriniekus un pieciniekus (Krievijā joprojām spēkā ir 5 ballu vērtējuma sistēma). Pašlaik šīs ikmēneša stipendijas apjoms ir 531 Krievijas rublis jeb mazliet vairāk nekā 10,5 eiro. 500 rubļu liela stipendija noteikta labākajiem vecāko klašu skolēniem Uļjanovskas apgabalā. Aptuveni tikpat lielas stipendijas teicamniekiem, kuri nāk no daudzbērnu ģimenēm, maksā arī Altaja novadā.

Mazliet citāda pieeja ir Kaļiņingradas apgabala Gurjevas rajonā. Tur, noslēdzoties pagājušajam mācību gadam, pirmo reizi kopā tika pulcēti, godināti un apdāvināti teicamnieki no visām skolām. 2. līdz 8. klases audzēkņi dāvanā saņēma pa viedtālrunim ar skārienjūtīgo ekrānu, devītklasniekiem tika iPhone, bet desmitās klases audzēkņi saņēma iPad planšetdatorus. Argumenti i fakti raksta, ka šā mācību gada noslēgumā paredzēts apbalvot ne tikai teicamniekus, bet arī tos skolēnus, kuri ieguvuši godalgotas vietas mācību olimpiādēs vai uzvarējuši augsta līmeņa sporta sacensībās. No rajona budžeta šim mērķim jau atvēlēti 4,2 miljoni rubļu jeb aptuveni 84 000 eiro, amatpersonas cer arī uz vietējo uzņēmēju materiālu atbalstu.

Vēstot par šo praksi, Argumenti i fakti uzdod būtisku jautājumu - kādu iespaidu šāda mācību komercializācija atstās uz jaunās paaudzes audzināšanu, un vai bērniem netiek raidīts nepareizs signāls, maksājot par to, kas viņiem būtu jādara tāpat? Lielākā daļa laikraksta aptaujāto speciālistu gan nekā nosodāma vai bīstama maksāšanā par labām sekmēm nesaskata. Viņi atgādina, ka daudzās ģimenēs vecāki regulāri izmanto materiālu stimulēšanu, lai panāktu, ka viņi bērni mācās labāk. Bērnu audzināšanas tēmai veltītās interneta mājaslapās skolēnu vecāki regulāri dalās savā pieredzē un daudzās ģimenēs pat izstrādāta sistēma - par labām atzīmēm bērni saņem prēmijas, bet par sliktām - paši maksā soda naudu.