PIESLĒDZIES E-KLASEI

Svētdiena, 2025. gada 11. maijs

Karmena, Manfreds, Milda

5745.jpeg
Daudzviet ASV skolas rīko speciālas mācības, lai to darbinieki un vietējās policijas apakšvienības zinātu, kā rīkoties krīzes situācijās.

Televīzijas kompānija NBC vēsta, ka šajās mācībās, kas ir ļoti reālistiskas, bieži vien tiek iesaistīti arī skolēni, lai gan bērnu psihologi uzsver, ka tas neesot īsti pareizi.

Pēdējo nedēļu laikā viens no skatītākajiem videomateriāliem interneta amerikāņu segmentā ir Misūri štata Trojas pilsētas vidusskolā notikušo mācību atspoguļojums. Tajās kopā ar skolotājiem piedalījušies gandrīz 70 skolēnu. Mācības bijušas ļoti reālistiskas - no īstiem šaujamieročiem šauts ar tukšām patronām. Skolēniem, kuriem bija jātēlo upuri, uz pierēm līmēti viltus ievainojumi, skolas telpās pludojis sarkans šķidrums (cietušo asinis), bet kādam 14 gadus vecam zēnam uzticēts pildīt ķīlnieka lomu. Lai gan skolas vadītāji un citas amatpersonas uzsvērušas, ka visi mācībās iesaistīti skolēni bijuši brīvprātīgie, turklāt savu piekrišanu bērnu līdzdalībai mācībās rakstiski devuši arī viņu vecāki, NBC aptaujātie psihologi apšauba, vai bērnus patiešām vajadzētu iesaistīt šādos sirdi stindzinošos pasākumos.

"Tik reālistiskas mācības var radīt nopietnas problēmas tiem bērniem, kuriem jau ir kādas psiholoģiskās traumas, kas līdz šim nav izpaudušās," skaidrojis psiholoģijas profesors Skots Polends (Scott Poland). Pēc viņa domām pats pareizākais būtu vispār neiesaistīt bērnus šādās mācībās. Taču, ja tas tiek darīts, sākumā nopietni jāpārbauda viņu veselības stāvoklis un jāpārliecinās, ka bērniem ir zināms precīzs mācību scenārijs, lai viņus pēkšņi kaut kas neizbiedētu. Ņujorkas psiholoģe Džeimija Hovarda (Jamie Howard) uzsvērusi, ka ir absolūti nepareizi iesaistīt mācībās bērnus ar vēl nenobriedušu psihi - piedalīšanās šādos pasākumos vēlāk var atsaukties uz viņu veselību. Vidusskolēni šajā ziņā ir emocionāli nobriedušāki, taču Dž. Hovarda, skatoties videomateriālu no Trojas skolā notikušajām mācībām, ievērojusi, ka vairāki skolēni pret notiekošo attiekušies ironiski un pat ciniski. Psiholoģe norādījusi, ka šāda attieksme nivelē mācību jēgu.

NBC uzsver, ka drošības mācības tiek rīkotas aizvien lielākā skaitā skolu. Piemēram, Misūri štatā pieņemts likums, ka tās obligāti jārīko vismaz reizi mācību gadā - gluži tāpat kā ugunsdrošības mācības. Lielākajā daļā skolu drošības mācības gan tiek rīkotas jau pēc stundu beigšanās un daudzviet skolēni tajās vispār nepiedalās.