PIESLĒDZIES E-KLASEI

Piektdiena, 2025. gada 09. maijs

Einārs, Ervīns, Klāvs

6209.jpeg
Foto: hxdbzxy / 123RF Stock Photo
Skolēnu un vecāku iebildumu dēļ ASV pirmajai lēdijai Mišelai Obamai (Michelle Obama) nācies pārcelt ieplānoto uzstāšanos kāda Kanzasas skolu apgabala absolventu priekšā. 

Skolēni un viņu vecāki protestēja pret prezidenta kundzes līdzdalību izlaiduma ceremonijā, jo tas nozīmētu nopietnus drošības pasākumus un ievērojami samazinātu skolēnu tuvinieku izredzes apmeklēt pasākumu. Televīzijas kompānija Fox News vēsta, ka M. Obama izrādījusi sapratni un ātri pārplānojusi uzstāšanos, bet skolu apgabala amatpersonas, kas pirmo lēdiju bija aicinājušas uz pasākumu, tagad aizvainoti klusē.

Kanzasas štata Topekas skolu apgabala amatpersonuas 17. maijā paredzēto izlaidumu piecās apgabala vidusskolās nolēma apvienot ar atceres pasākumu. Šogad aprit tieši 60 gadi, kopš ASV Augstākā tiesa, izskatot domstarpības, kas bija uzliesmojušas vienā no Topekas skolām, nosprieda, ka skolēnu segregācija, kad tumšādainajiem bērniem jāmācās atsevišķi no baltajiem, ir pretrunā ar likumu. Uzstāties ar runu par godu šim notikumam tika uzaicināta M. Obama.

Taču cerēto uzslavu vietā skolu apgabala amatpersonas saņēma krietnu kritikas devu. Lai gan skolēni un viņu vecāki atzina, ka pirmās lēdijas ierašanās uz izlaidumu ir pagodinoša, virsroku ņēma racionāli apsvērumi. Proti, noskaidrojās, ka drošības pasākumu dēļ tiks ievērojami ierobežots apmeklētāju skaits pilsētas sporta hallē, kurā teorētiski ir vietas 8000 cilvēkiem. Skolēniem tika paziņots, ka katrs no viņiem uz izlaidumu drīkst aicināt ne vairāk kā sešus tuviniekus. Turklāt, kad tika sastādīts pasākuma plāns, atklājās, ka M. Obamas runas dēļ ceremonija var ievilkties pat uz astoņām stundām.

Neapmierināto skolēnu un viņu tuvinieku intereses nolēma aizstāvēt viena no skolniecēm - 18 gadus vecā Teilore Giforda (Taylor Gifford). Viņa sastādīja un internetā izplatīja petīciju, kurā skolu apgabala amatpersonas tika aicinātas pārskatīt savus plānus, ņemot vērā to, ka izlaidums tomēr ir skolēniem domāti svētki, un viņu intereses būtu galvenās, kas jāievēro. Lai gan īsā laikā zem petīcijas tika savākti vairāk nekā 1000 parakstu (līdz aprīļa nogalei to bija parakstījuši gandrīz 3000 cilvēku), skolu apgabals nesteidza reaģēt, norāda Fox News. Taču laimīgā kārtā petīciju pamanīja Baltajā namā, un pirmā lēdija, izprotot skolēnu raizes, diezgan operatīvi spēja pārplānot pasākumu. Viņas runa sporta hallē notiks dienu pirms izlaiduma - 16. maijā, bet nākamajā dienā katra apgabala vidusskola rīkos pati savu izlaidumu. "Tas ir lieliski, es esmu sajūsmā. Šis risinājums apmierina visus, un tagad mēs ar vēl lielāku nepacietību gaidīsim Mišelas Obamas ierašanos. Nav pārsteigums, ka viņa saprata mūsu bažas - galu galā viņa pati taču ir māte," sarunā ar Fox News sacījusi kādas Topekas skolnieces māmiņa Tina Ernandesa (Tina Hernandez).