PIESLĒDZIES E-KLASEI

Trešdiena, 2025. gada 14. maijs

Aivita, Elfa, Elvita, Krišjānis

5862.jpeg
Sākot ar šo mācību gadu, Anglijā skolēnu vecākiem vairs nav ļauts pašiem attaisnot sava bērna skolas kavējumus, kas parasti tiek izmantoti, lai ģimene kopā dotos pavadīt brīvdienas.

Tomēr skolu vadītāju aptaujā, par kuru raksta laikraksts The Guardian, noskaidrojies, ka skolēnu vecāki joprojām turpina piekopt šādu praksi, pat neraugoties uz to, ka par to draud naudas sods. Nereti viņi cenšas iegalvot, ka bērni skolu kavējuši slimības dēļ.

Lielbritānijā (un ne tikai), sākoties oficiālajām skolēnu brīvdienām, katru gadu strauji pieaug aviobiļešu cenas uz populāriem kūrortiem, tāpēc tūrisma kompānijām un viesnīcniekiem šis laiks allaž bijis īstais pļaujas brīdis. Gadiem ilgi skolēnu vecāki taupības nolūkos centās ģimenes ceļojumus izplānot tā, lai tie nesakristu ar skolēnu brīvdienām, par savu bērnu gaidāmajiem kavējumiem laicīgi informējot skolas vadību. Katram skolēnam mācību gada laikā bija tiesības, pamatojoties uz vecāku lūgumu, kavēt skolu uz laiku līdz 10 dienām, kas, protams, noveda pie tā, ka sarežģījās skolotāju darbs (klasēs reti kad bija visi bērni, tiem, kuri nupat bija atgriezušies no ceļojuma, nācās pievērst īpašu uzmanību) un mazinājās skolēnu sekmju līmenis (papildu brīvdienas iecirta robu bērnu zināšanās). Tādēļ, sākot ar šo mācību gadu, pieņemts lēmums šādu praksi aizliegt, atgādina The Guardian. No 1. septembra skolas ir tiesīgas uzlikt vecākiem līdz pat 60 sterliņu mārciņām (50 latiem) lielu sodu par šādu neoficiālu brīvdienu organizēšanu, turklāt, ja sods netiek samaksāts nedēļas laikā, summa pieaug divkārt.

Taču skolu direktoru aptauja, ko veikusi konsultāciju kompānija Key, liecina, ka vecāku paradumi nav mainījušies. Aptuveni ceturtdaļa sākumskolu direktoru atzinuši, ka viņiem nācies saskarties ar tādu situāciju, ka tad, kad vecāki ierodas pie skolas administrācijas, lūdzot atļauju uz ārpuskārtas brīvdienām, un uzzina, ka tas vairs nav iespējams, viņi nevis atliek plānoto ceļojumu, bet piekrīt maksāt soda naudu. "Ir skaidrs, ka šī summa ir mazāka par tām papildu izmaksām, ar kurām būtu jārēķinās, ja ceļojumā vēlētos doties oficiālo brīvdienu laikā," ekonomisko pamatojumu skaidrojis Key izpilddirektors Fērgals Rošē (Fergal Rosche). Lielākā daļa skolu direktoru uzsvēruši, ka pagaidām skolēnu vecāki vēl nav pieraduši pie jaunās kārtības un turpina prasīt ārpuskārtas brīvdienas bērniem. Tomēr lēni, bet nenovēršami, palielinās to skaits, kuri ķeras pie dažādām viltībām - aizvien biežāk skolu direktoriem nākas saskarties ar acīmredzami melīgiem vecāku apgalvojumiem, ka viņu bērns skolu kavē slimības, nevis ģimenes ceļojumu dēļ. Līdz ar to vismaz pagaidām var teikt, ka jaunās iniciatīvas dēļ būtiskas izmaiņas nav notikušas un Anglijas skolēni kā kavēja skolu mācību gada laikā, tā turpina kavēt, rezumē The Guardian. "Vecāki ņem bērnus un dodas ceļojumos pat tad, ja viņiem tas nav atļauts," uzsvērusi kādas Šefīldas pamatskolas vadītāja Kerola Stenilenda (Carole Staniland).