PIESLĒDZIES E-KLASEI

Svētdiena, 2025. gada 11. maijs

Karmena, Manfreds, Milda

5750.jpeg
Foto: wavebreakmediamicro / 123RF
Sākot ar 17. februāri un līdz pat aprīļa nogalei ļoti saspringts mācību grafiks gaida Vidusāzijas valsts Tadžikistānas skolēnus. 

Vidusskolēniem, gluži tāpat kā studentiem, mācību iestādi nāksies apmeklēt septiņas dienas nedēļā, bet tiem, kuri mācās pamatskolā, brīvas būs tikai svētdienas. Krievu radiostacija Golos Rossiji vēsta, ka šāda situācija izveidojusies dēļ bargās ziemas, jo ievērojami nācies pagarināt ziemas brīvlaiku.

Jau vairākus gadus Tadžikistānā ziemas periodā ir nopietnas problēmas ar elektroenerģijas nodrošināšanu - aizsalstot kalnu upēm pārtrauc darboties hidroelektrostacijas, bet ar starpvalstu savienojumu jaudu nepietiek, lai nodrošinātu nepieciešamā elektrības daudzuma piegādi. Daudzviet lauku reģionos elektrība ir tikai 6 līdz 9 stundas diennaktī, tādēļ aizvien biežāk skolas ziemas laikā tiek slēgtas. Savulaik ziemas brīvlaiks, kas sākas īsi pirms Jaungada, Tadžikistānā iepriekš ilga 14 dienas, pašlaik tas jau oficiāli ir pagarināts līdz pat janvāra beigām, bet šogad mācības lielākajā daļā skolu nebija izdevies atsākt arī februāra pirmajā nedēļā.

Tas licis izglītības ministram Nuridinam Saidovam (Нуриддин Саидов) pieņemt lēmumu par mācību organizēšanu arī brīvdienās. Skolām gan dota atļauja rīkoties pēc saviem ieskatiem - atsevišķās galvaspilsētas Dušanbe skolās, piemēram, nolemts palielināt stundu skaitu darbdienās, bet brīvdienās organizēt saīsināto mācību dienu, tomēr vairākumam skolēnu nu nāksies skolu apmeklēt arī brīvdienās.

Izglītības ministrijas pārstāvji uzsvēruši, ka citas iespējas, lai atgūtu ziemā iekavēto, pašlaik neredzot, bet ekonomiski norādījuši, ka nav nekādu pazīmju, ka tuvāko gadu laikā situācija ar elektrības apgādi varētu būtiski uzlaboties. Pat otrādi, tā var tikai pasliktināties, kas nozīmē - drīz vien tādi pavasari, kad arī svētdienās jāiet uz skolu, Tadžikistānas skolēniem var kļūt par ikdienu. Protams, ka ar šādu situāciju nav apmierināti nedz bērnu vecāki, nedz skolotāji, kuriem ziemā nākas doties piespiedu atvaļinājumā, bet tagad jāstrādā bez brīvdienām. Taču Golos Rossiji atgādina, ka Tadžikistāna ir samērā autoritāra valsts un iedzīvotāju iebildes pie varas esošie nav ieraduši uzklausīt.