PIESLĒDZIES E-KLASEI

Piektdiena, 2025. gada 02. maijs

Sigmunds, Zigismunds, Zigmunds

8020.jpeg
Foto: mardzpe / 123RF
Ukrainas pilsētas Užgorodas skolēni ļoti emocionāli reaģējuši uz vietējo varasiestāžu pēdējā brīdī pieņemto lēmumu atcelt rudens brīvlaiku, to apvienojot ar ziemas brīvlaiku.

Aptuveni 2000 cilvēku (gan skolēni, gan viņu vecāki) piedalījušies protesta demonstrācijā pie pilsētas mērijas, ēka apmētāta ar olām un citiem priekšmetiem. Vietējām varasiestādēm patiešām ir tiesības pašām noteikt, kad un cik garus brīvlaikus izsludināt, vēsta Kijevas laikraksts Večerņije vesti (Вечерние вести).

Vienīgais ierobežojums - mācību gada laikā (tātad, atskaitot vasaras brīvlaiku) - kopējais brīvlaika garums nedrīkst būt īsāks par 30 dienām. Piešķirt skolēniem ilgāku atpūtu rudenī, ziemā vai pavasarī - tas ir katra apgabala vai pilsētas varasiestāžu ziņā, sarunā ar Večerņije vesti skaidrojis izglītības ministrijas pārstāvis, tādējādi attaisnojot Užgorodā pieņemto lēmumu.

Apgabala administrācijas vadītājs Aleksandrs Ledida (Александр Ледида) uzsvēris, ka Užgorodas domes lēmums pieņemts vairāku iemeslu dēļ. "Pirmkārt, joprojām pieturas samērā silts laiks un tas nozīmē, ka mācību iestādes var nopietni ieekonomēt uz pašlaik nevajadzīgās apkures rēķina. Uzsvēršu, ka ieekonomētā nauda paliks šo skolu rīcībā, to būs iespējams tērēt pēc skolas ieskatiem. Bet otrkārt, par nedēļu pagarinot ziemas brīvlaiku, pastāvēs mazāks gripas epidēmijas risks," stāstījis administrācijas vadītājs.

Skolēnu vecāki gan turpina paust savu neapmierinātību - galvenokārt par to, ka lēmums pieņemts pēdējā brīdī, dienu pirms brīvlaika sākšanās. Olga Pavlova (Ольга Павлова), kuras dēls mācās pirmajā klasē, norādījusi, ka ierēdņiem vajadzētu atcerēties savas bērnu dienas un to, ar kādu nepacietību viņi paši gaidīja brīvlaiku. "Pirmklasnieki, kuri no rīta ieradās skolā ar sajūsmas saucieniem: "Urā, rīt sākas brīvlaiks!", pēcpusdienā apraudājās, uzzinot, ka tā tomēr nebūs," stāsta sieviete. Bet psiholoģe Natālija Dorošenko (Наталия Дорошенко) vērš uzmanību uz to, ka vismaz jaunākā skolas vecuma bērniem obligāti būtu jānodrošina ritmiska darba un atpūtas periodu maiņa. "Pēc pusotra vai divus mēnešus ilgām mācībām bērniem uzkrājas hronisks nogurums, viņi emocionāli iztukšojas un vairs nespēj apgūt jaunu vielu," sacījusi speciāliste, kura kategoriski iebilst pret to, ka brīvlaikus apvieno un paildzina nepārtraukto mācību periodu.