PIESLĒDZIES E-KLASEI

Svētdiena, 2024. gada 14. aprīlis

Gudrīte, Strauja

10182.jpeg
Foto: Publicitātes foto.
14. Eiropas Savienības Dabaszinātņu olimpiādē (EUSO) abas Latvijas skolēnu komandas ieguvušas bronzas medaļas. 

Demonstrējot zināšanas un prasmes bioloģijā, fizikā un ķīmijā, viņi sacentās ar vienaudžiem no 23 Eiropas Savienības valstīm. Olimpiāde no 7. līdz 14. maijam norisinājās Tartu, Igaunijā, un tajā piedalījās skolēni, kuri nav vecāki par 16 gadiem.

Olimpiādē piedalījās 46 komandas – katru valsti pārstāvēja divas. Vienas Latvijas komandas sastāvā bija Amanda Zvaigzne (Jelgavas Valsts ģimnāzija), Krišjānis Kucins (Madonas Valsts ģimnāzija), Vladislava Kurtukova (Rīgas 95. vidusskola), otras – Austris Mazurs (Rēzeknes 5. vidusskola), Rūta Ozoliņa (Valmieras Valsts ģimnāzija), Sindija Kezika (Valmieras Pārgaujas ģimnāzija).

Komandām olimpiādē bija jāveic divi praktiski, integrēti uzdevumi dabaszinātnēs. Pirmajā dienā bija jānosaka, vai pētāmais piens būtu piemērots dažādu specifisku piena produktu ražošanai. Skolēni noteica tauku daudzumu pienā un to daļiņu izmēru ar gaismas starojumu palīdzību, no piena veidoja biezpienu, ar specifiskas reakcijas palīdzību noteica olbaltumvielu daudzumu pienā un ar titrēšanas metodi noteica laktozes daudzumu.

Otrajā dienā skolēniem bija jāveido dažādas baterijas no alumīnija un aktivētās ogles, jānosaka izveidoto bateriju parametri (spriegums un strāvas stiprums), jāspēj iedegt dažādas gaismas diodes, kā arī jāizmanto pagatavotā baterija maza automašīnas modeļa darbināšanai, informē Ieva Namsone, LU pārstāve.

Iespēju doties uz šo olimpiādi skolēni ieguva, pateicoties sasniegumiem mācību priekšmetu olimpiādēs, Latvijas Universitātes (LU) Dabaszinātņu un matemātikas izglītības centra (DZM IC) virtuālajā konkursā „Domā! Zini! Mācies!” un rezultātiem atlases kārtā, kas tika rīkota LU.

Ar LU Fonda un SIA „Mikrotīkls” atbalstu komandas sacensībām sagatavoja speciālisti LU DZM IC projekta „Pasākumu komplekss skolēnu intereses veicināšanai par dabaszinātnēm, sagatavošanai un dalībai Eiropas Starptautiskajā Dabaszinātņu olimpiādē” ietvaros. Skolēniem līdzi devās trīs mentori, kuri palīdzēja sagatavoties olimpiādei. Bioloģijā atbalstu sniedza Agnese Kokina, fizikā – Antra Dzērve, ķīmijā – Mihails Haļitovs (visi – Latvijas Universitāte). Paldies jāsaka arī skolu skolotājiem, kuri skolēniem palīdzēja gūt zināšanas ikdienā.