PIESLĒDZIES E-KLASEI

Trešdiena, 2025. gada 30. aprīlis

Alta, Liāna, Lilija

7685.jpeg
Foto: stockbroker / 123RF
Jau drīzumā ASV Arizonas štatā vidusskolēniem būs par vienu obligāto pārbaudījumu vairāk - viņiem būs jākārto eksāmens pilsoņu tiesībās un pienākumos. 

Šis pārbaudījums ir analoģisks tam, kādu nākas kārtot ieceļotājiem, kuri pretendē uz ASV pilsonību. Avīze The Los Angeles Times norāda, ka Arizona ir pirmais štats, kur ieviests šāda veida tests, taču sagaidāms, ka piemēram sekos arī citas pavalstis.

Jaunajā pārbaudījumā ietverti 100 jautājumi par ASV Neatkarības karu, par valsts uzbūves principiem, pilsoņu tiesībām un pienākumiem, kā arī ievērojamiem politiskiem darbiniekiem. Piemēram, vidusskolu beidzamo klašu skolēniem būs jāzina, kurš prezidents vadījis valsti Otrā pasaules kara laikā, vai to, kā sauc ģenerālprokuroru. Lai saņemtu pozitīvu atzīmi, pareizas atbildes jāsniedz uz vismaz 60% jautājumu, raksta The Los Angeles Times. Labā ziņa skolēniem ir tā, ka pārbaudījumu drīkstēs kārtot neierobežotu skaitu reižu.

Štata likumdevēju sapulces pieņemtais un nesen ievēlētā gubernatora Daga Dasija (Doug Ducey) parakstītais likums stāsies spēkā 2016./17. mācību gadā. The Los Angeles Times norāda, ka tā pieņemšanu nodrošinājuši republikāņi - tā pati partija, kas nepalaiž garām nevienu iespēju kritizēt federālā līmeņa skolu testus un pārbaudījumus. Idejas iniciatori ir Skotsdeilas Džo Fosa institūta - konservatīvi noskaņotas institūcijas - vadītāji. Institūta prezidents Frenks Rigss (Frank Riggs) uzskata, ka līdz 2017. gadam, kad tiks atzīmēta 230. gadadiena kopš ASV Konstitūcijas stāšanās spēkā, šādi likumi būtu jāpieņem visos štatos. Pēc viņa sacītā vismaz 15 ASV pavalstis tos varētu pieņemt jau šogad.

Jaunā pārbaudījuma nepieciešamība gan tiek apšaubīta. Arizonas štata demokrāti uzsvēruši, ka izglītības sistēmā ir gana daudz problēmu, galvenokārt tās, kas saistītas ar finansējuma trūkumu, un šis jautājums patiešām nav bijis prioritārais. Savukārt Mesas pilsētas vidusskolas skolotājs Džo Tomass (Joe Thomas), kurš specializējas pilsoņu tiesību mācīšanā, uzskata, ka papildu pārbaudījuma ieviešana neradīs skolēnos nekādu interesi par šo priekšmetu un viņi pirms testa centīsies iekalt pareizās atbildes, lieki sevi neapgrūtinot ar jautājuma izprašanu. Jo vairāk tādēļ, ka nenokārtojot pārbaudījumu ar pirmo reizi, to būs iespējams kārtot atkal un atkal.