PIESLĒDZIES E-KLASEI

Trešdiena, 2025. gada 30. aprīlis

Alta, Liāna, Lilija

7659.jpeg
Foto: americanspirit / 123RF
Visticamāk jau pēc dažiem gadiem Bostonas skolēniem (līdz astotajai klasei) skolas diena būs par 40 minūtēm garāka, nekā līdz šim. 

Priekšlikumu savā balsojumā atbalstījuši Bostonas Skolotāju savienības (BTU) biedri, bet apspriešana pilsētas izglītības komisijā, domājams, būs formalitāte, jo idejas autors ir Bostonas mērs Mārtins Volšs (Martin Walsh). Laikraksts Boston Herald raksta, ka skolām pašām būs tiesības izlemt, kādiem mācību priekšmetiem šo papildu laiku veltīt.

Jaunievedums, ko pakāpeniski plāno ieviest, sākot ar 2015./16. mācību gadu, attieksies uz 60 pilsētas sākumskolām un pamatskolām, kur kopā mācās 23 000 skolēnu, raksta Boston Herald. Avīze atgādina, ka pašlaik sākumskolās mācības ilgst sešas stundas dienā, bet pamatskolu audzēkņiem - sešas stundas un desmit minūtes. Interesanti, ka vidusskolēniem, kuri dienā mācās sešas ar pusi stundas, mācību laiks netiks pagarināts - izglītības speciālisti uzskata, ka viņiem daudz noderīgāk ir zināšanas apgūt patstāvīgi.

BTU prezidents Ričards Statmens (Richard Stutman) paziņojis, ka pēc ilgākām debatēm ideju atbalstījuši aptuveni 80% skolotāju arodbiedrības biedru. Teju vai vienīgās skolotāju iebildes bijušas par to, ka tagad viņiem darbs beigsies nevis pusčetros pēcpusdienā, bet stundu vēlāk. Tas nozīmē lielu risku pēc darba iekļūt satiksmes sastrēgumos un atgriezties mājās krietni vēlāk, nekā bija ierasts līdz šim. Daži skolotāji pauduši bažas, ka viņiem varētu nepietikt laika, lai kārtīgi sagatavotos nākamajai darba dienai un izlabotu mājasdarbus. Tomēr šķiet, ka skolotāju balsojumā būtisku lomu nospēlējis finansiālais aspekts. Boston Herald raksta, ka vidējā skolotāju darba alga, pateicoties papildu slodzei pieaugs par 4462 dolāriem (vairāk nekā 3800 eiro) gadā.

Pēc tam, kad reformas atbalstīs pilsētas izglītības komisija, tiks uzsākta to ieviešanas plānošana. Sagaidāms, ka mācību dienas pagarināšana būs pakāpenisks process, kas sākumā tiks uzsākts ne vairāk kā 20 skolās. R. Statmens skaidrojis, ka skolu administrācijām būs visplašākās pilnvaras izlemt, kuriem mācību priekšmetiem veltīt papildu laiku, turklāt šī sistēma būšot gana elastīga. Plānots, ka katrā skolā notiks iknedēļas sapulces, kurās tiks uzklausīts visu ieinteresēto skolotāju viedoklis un lemts par prioritātēm. "Domāju, ka dažās skolās pastiprināta uzmanība tiks pievērsta akadēmiskajiem priekšmetiem, piemēram, matemātikai, bet citur papildu laiku var veltīt mākslas vai mūzikas nodarbībām," sacījis R. Statmens.