PIESLĒDZIES E-KLASEI

Trešdiena, 2025. gada 30. aprīlis

Alta, Liāna, Lilija

7655.jpeg
Foto: inspirestock / 123RF
Kopš pagājušā gada Lielbritānijas skolu uzraudzības organizācijas Ofsted inspektori regulāri ierodas mācību iestādēs, lai veiktu pārbaudi. 

Tās laikā inspektori noskaidro, vai skolās tiek turētas godā britu vērtības  - brīvība, demokrātija un tolerance. Vairāku skolu administrācijas sūdzējušās par inspekcijām, jo to laikā bērniem tiekot uzdoti provocējoši jautājumi, un rodas iespaids, ka inspektoru vienīgais mērķis ir pasludināt, ka skola britu vērtības neievēro, raksta avīze The Daily Mail.

Oficiālas sūdzības par Ofsted inspektoru rīcību iesniegušas vairākas skolas, to skaitā Grindonholas Kristiešu skola. Tās direktors Kriss Grejs (Chris Gray) stāstījis, ka sākotnēji atbalstījis ideju par to, ka nepieciešams pārbaudīt, kā mācību iestādēs tiek ievērotas britu vērtības. Taču Ofsted inspektoru vizīte likusi viņam savas domas mainīt. "Šī pārbaude notika ļoti negatīvā un naidīgā veidā," intervijā The Daily Mail sacījis skolas direktors. Viņam radies iespaids, ka inspektori savu lēmumu par šo kristīgo skolu pieņēmuši jau iepriekš un provocējuši bērnus, lai saņemtu tieši tādas atbildes uz jautājumiem, kā gaidījuši.

Par inspektoru uzvedību sūdzējušies arī bērnu vecāki. Piemēram, desmit gadus veci bērni izprašņāti par to, vai viņi zina, kā mīlējas lesbietes, bet sešus gadus vecajiem skolēniem, kuru senči gadsimtiem ilgi dzīvojuši Anglijā, vaicāts, kā viņi atzīmē hinduistu un jūdaistu reliģiozos svētkus un kā izprot jūdaistu svētajos rakstos Torā rakstīto. Kāds desmit gadus vecs skolēns atteicies saprast, kā bērnam var būt divas māmiņas, un šo reakciju Ofsted inspektori izmantojuši kā galveno iemeslu, lai apgalvotu, ka skolā netiek nodrošināta pietiekama tolerance attiecībā pret seksuālajām minoritātēm. "Sākumskolas audzēkņus viņi tirdījuši par to, vai viņi pazīst kādu draugu, kurš uzskata, ka atrodas nepareizā ķermenī," ar inspektoru uzdotajiem jautājumiem nav bijis apmierināts K. Grejs.

The Daily Mail raksta, ka līdzīgas sūdzības saņemtas arī no citām skolām. Piemēram, Linkolnšīras Mārketreisenes pilsētiņas skola izpelnījusies Ofsted kritiku par to, ka skolēni pārāk maz esot informēti par mūsdienu britu sabiedrības etniskajām un kultūras atšķirībām. Šī nomaļā pilsētiņa nešķiet pievilcīga ieceļotājiem, un statistika liecina, ka 97% tās iedzīvotāju ir baltādainie briti. Līdz ar to lielākajai daļai sākumskolas bērnu nav bijusi saskarsme ar citu kultūru un reliģiju pārstāvjiem, taču Ofsted skolu inspektorus tas nav interesējis. Savukārt, kāda Redingas skola, kurā mācās tikai kristiešu bērni, kritizēta par to, ka tā neaicina musulmaņu un citu konfesiju garīdzniekus dalīties savā pieredzē.